vintage image

Фундамент - основа будинку

Печать
PDF
fundament

 

Є вислів: "гроші закопані в землю". Зазвичай він використовується, коли кошти даремно. Однак, що стосується фундаменту, то ця нефункціональна фраза набуває особливого значення. Витратити на фундамент і "набухати кров'ю в землі" мають всі, хто планував побудувати будинок. Це не може допомогти. Тільки один потім живе і не гасить, а інший дряпається в потилиці і розмірковує: чому фундамент тріснув? Тобто один «закопав» свої гроші з розумом, а інший, м'яко кажучи, не продумав. А тепер про те, як саме "з розумом поховати гроші".

Моноліт укладати - не будувати хатину

Почнемо з фундаментів для масивних кам'яних котеджів. Як і в будь-якому іншому випадку, пов'язаному з будівництвом, відправною точкою тут є архітектурний проект, який визначає, якої висоти буде будувати будинок, з чого будуть побудовані його стіни, чи то в підвалі потрібен гараж, котельня, пральня. Припустимо, проект складений. Потім настає черга конструктора, який обов'язково запитає, чи є геологічний звіт на ділянці, на якій планується побудувати будинок? Без такого документа, який можуть підготувати спеціальні організації, точні розрахунки по структурі фундаменту зробити не можна. Адже одна справа, якщо птиха буде стояти на глинистому грунті, піщаному грунті, а зовсім інша, коли куплена площа затягується болотяною бляхою або близько до поверхні наближається до грунтових вод (це, до речі, власник повинен запитати ріелтора на етапі покупки ділянки, щоб потім не було «сюрпризів», що ведуть до зайвих витрат). Вимоги до фундаменту в обох випадках абсолютно різні.

Деякі вважають за краще не витрачатися на такі великі попередні роботи і просто купити за 400-600 доларів вже готовий проект фундаменту, котеджу, не замислюючись, чи пристосований він до ділянки, на якій почати будівництво. Цілком можливо, що такий проект доведеться поставити на папір і все ж звернутися до дизайнера. Є, однак, варіант, коли фундамент починає закладати без геологічного звіту, але тоді це додається робити з великим запасом міцності, а це - додаткові вкладення. Крім того, в цій ситуації робота проводиться практично «наосліп», з усіма наслідками, що випливають з цього. Адже скласти звіт в наземних бурових свердловинах, які «відкриваються» фахівцям, що там, під землею. У практиці заміського будівництва був випадок, коли почали робити фундамент з запасом, без колодязів, і натрапили: склад шин, що залишилися від війни! Мені довелося негайно «перекрадити» проект. Тож зробіть власні висновки.

Оптимальне рішення про вибір типу фундаменту приймає дизайнер, виходячи з архітектурного проекту і геологічного звіту, продумаючись все як з технічної, так і з фінансової точки зору (до речі, ціна залежить від вартості матеріалів і трудомісткості робіт). У них використовується блочний фундамент або фундамент з збірних бетонних конструкцій. Але в основному вважають за краще технологічно надійні моноліти, що відрізняються тим, що бетонні роботи по їх монтажу робляться швидко. Крім того, моноліти легше моноізоляцію, але роль відіграє монолітний залізобетон і сам по собі гидроизолянта, что выгодно вдвойне. Кое-что следует учесть до начала работ: чтобы потом не сверлить в фундаменте отверстия под прокладку зовнішні сітки, краще заздалегідь, на етапі монтажу, зробити отвори, корпуси для каналізаційних труб, тепло- і водопостачання і т.д. Обов'язково подумайте про утеплення фундаменту зовні, щоб він не замерз, хоча зазвичай його укладають нижче рівня замерзання грунту, в нашому кліматі - нижче півтора метрів. При цьому необхідно забезпечити і гідроізоляцію, про яку вже говорилося.

Отже, коли документи і дизайнерські креслення будуть готові, можна дати команду будівельникам, щоб почати рити яму. Корисно нагадати, що найкраще починати з будівництва в теплу, суху пору року, коли з бетоном працювати найзручніше, а яму не затопити осінніми дощами і не засипати снігом, небезпеки її замерзання немає. Інакше зросте робоча сила і витрати. У будь-якому випадку не варто дозволяти фундаменту працювати самостійно - це обійдеться дорожче. Непогано запитати, звідки походить бетон, хто його виробляє, яка його якість, і з'ясувати, чи ведеться колода бетонних робіт. В цілому, необхідно пам'ятати аксіому: більш детальна документація, яку роблять будівельники при закладці фундаменту, тим більше гарантій того, що вони виконайте роботу «відмінно». В ідеалі слід укласти договір з технічним наглядом, і тоді фахівець, будучи третьою, нецікавою стороною, буде стежити за тим, як проходить укладка. Вона не зажадає багато, але в результаті під пташником буде супернадійний моноліт. До речі, правильно розрахований фундамент захищати не варто, можна продовжувати роботу нон-стоп, не побоюючись деформації. Ну, а якщо він не розрахований правильно?

Фундамент - один из самых дорогостоящих элементов дома, и делают его один раз на всю жизнь. Переделки фундамента обходятся в такую астрономическую сумму, что проще снести дом и возвести его заново. Огромное множество проблем всплывает и при необходимости усиления фундамента, который в результате просчетов не может нести основную конструкцию. Посему лучше сразу сделать все правильно, для чего следует выбрать лицензированную фирму, в которой работают дипломированные архитекторы, конструкторы и строители. Они отвечают за каждую малюсенькую трещинку, которая появится в фундаменте. Но, как показывает опыт, в случае обращения в подобные фирмы монолитный фундамент полностью соответствует своему названию и дальнейшего вмешательства, а тем более переделок, не требует.

Необхідні та достатні

А тепер поділимося тим, що потрібно знати про низькоглибокі утеплені фундаменти, які прокладені під сучасні каркасні щитові будинки. Такі будинки, широко поширені серед скандинавських сусідів, добре зарекомендували себе в нашому заміському будівництві. На думку ДПП - будівельні норми і норми - для таких конструкцій не потрібні масивні фундаменти. Тут витрачається необхідна і достатня кількість матеріалів і робіт.

Грунтові води не впливають, видаляється тільки верхній шар грунту товщиною від 30 до 50 см. По периметру встановлюється дренажна труба, загорнута в мембрану для захисту від засмічування. Зверху утепили щебінь - дорожня плівка-мембрана (щоб наступні шари не провисли). Потім є шар піску, просочений водою і ущільнений, щоб уникнути усадки вібропліте. Далі - піноізоляція, гідроізоляція, арматура. По периметру робиться опалубку і за один йде залитий бетон, що дозволяє домогтися монолітної поверхні. В кінці всього утеплення утеплюються риштування, щоб досягти постійної плюс температури під фундаментом. Після цього фундамент повністю готовий. Він може нести сучасний каркасний щитовий будинок. При цьому дренаж захищає від ерозії, утамований пісок і щебінь - від усадки і зміщення, спіненого утеплення - від морозів (копати нижче глибини замерзання не потрібно). Згідно з проектом, в низькоглибокому фундаменті, а також в монолітному, «ховаються» каналізаційні труби, теплопостачання і т.д.

Але простота в даному випадку дуже відносна, в тому сенсі, що трохи глибокий фундамент також вимагає точного розрахунку, і перераховані в першій частині статті діяльності. Тип конструкції залишається, звичайно, стандартним, але в залежності від грунту змінюється товщина шарів і витрата матеріалів. Без інженерів і дизайнерів краще не робити цю справу, і в будь-якому випадку це не следует слушать "опытных людей", по мнению которых под каркасно-щитовой дом достаточно накидать камней и залить их бетоном - вот и весь фундамент.

Які переваги мають низькоглибокі фундаменти? Для їх укладання не потрібна потужна техніка, досить маленький екскаватор і невелика механізація, отже, і коштує дешевше. Роботи проводяться швидко: два тижні - і фундамент готовий, а разом з ним і: підлога першого поверху! Так, в сучасних каркасних будинках фундамент одночасно служить підлогою, тому балки не знадобиться. Крім того, така масивна підлога створює простір для дизайнерської думки: можна встановити будь-які меблі, обладнання, аудіообладнання всіх класів, змінити розташування печі або каміна, не побоюючись, що підлога буде «танцювати». До речі, миші з щурами не почнуться, так як підземного простору немає. І холод не зламається - спінений утеплювач із завданням справляється добре. При бажанні можна поставити плитку з «теплою підлогою», ламінатом, паркетом, лінолеумом і т.д. Можливостей багато. Робити!

 

jkmuj

JoomGaller не установлен

Разработчик сайта студия Сова

ibud.ua - платформа для выбора и покупки строительных материалов